OİB'DE HEDEF PAZAR İRAN…


- İRAN, OTOMOTİVCİLERİN MERCEĞİNDE…

BURSA - Üst üste 10 kez ihracat şampiyonu olan otomotiv sektörü, mevcut ihracatı daha da artırmak amacıyla hedef pazarlarla ticari ilişkileri güçlendirmeye odaklanıyor. Bu bağlamda Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) organizasyonuyla Uludağ İhracatçı Birlikleri'nde (UİB) düzenlenen ‘İran İslam Cumhuriyeti Bilgilendirme Semineri'nde İran pazarının fırsatları ve avantajları, ihracatçı firma temsilcilerine aktarıldı.

"Uluslararası yatırımlara çağrı”

Katılımcılara ‘Uluslararası Oyuncular için Orta Doğu Pazarı'ndaki Fırsatlar' ve ‘İran Binek ve Ticari Araç Stratejik Pazar Araştırması' başlığıyla iki ayrı sunum gerçekleştiren Frost & Sullivan firması Direktörü Mubarak Moosa ise İran'ın uluslararası yatırımcılara oldukça açık bir ülke olduğunu söyledi.

İran'a yatırım yapmanın kazanç sağlayacak bir adım olduğunu dile getiren Moosa, "İran'daki yaptırımların tamamen ortadan kalmasıyla yeni bir ticaret güzergâhı oluşabilir. İran şirketleri her türlü yeniliğe açıktır. Kara, deniz ve hava yoluyla 16 ülkeye doğrudan bağlantısı olan İran, lojistik açıdan da avantajlı bir durumda. Otomotiv başta olmak üzere yeni ortak girişimlerin yapılabileceği birçok sektör var. İran da aynı Türkiye gibi ekonomik istikrarın uzun yıllardır devam ettiği bir ülke. Yalnız teknolojik açıdan dünyayı yakalayabilmiş durumda değil. Şuan ülkenin ve oradaki firmaların en önemli ihtiyacı, teknolojiyi günün şartlarına uygun olarak kullanabilmek. Bu gerçekleştiğinde İran'da ciddi bir rekabet yaşanacak diyebiliriz” dedi.

İlgili Fotoğraflar