OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ ÜNİVERSİTELERDE ‘YENİ MUCİTLER' ARIYOR

28 KASIM 2013

  Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması öğrencileri bekliyor

Otomotiv endüstrisinin geleneksel hale gelen "Ar-Ge Proje Pazarı” ve "Komponent Tasarım Yarışması”nda heyecan üniversite ziyaretleriyle başladı. 27 Kasım'da Karabük Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi ile start alan üniversite tanıtım toplantıları, Ankara'daki üniversiteler ile devam ediyor.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) organizasyonuyla bu yıl üçüncüsü düzenlenecek etkinlik ile otomotiv endüstrisine katma değeri yüksek inovatif ürünler, tasarımlar kazandırmayı hedefliyor.

Yarışmaya katılacakların projelerini en son 14 Mart 2014 tarihine kadar teslim etmeleri gerekirken, 17-18 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek ödül töreninde de dereceye girecek projelere toplamda 300 bin TL'yi bulan ödül verilecek.

Türkiye'nin ihracatta, üretimde lider sektörü otomotiv endüstrisinde ‘3. Geleneksel Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı' ve yine ‘3. Geleneksel Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması'nda heyecan bir kez daha başlıyor. Ekonomi Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) koordinatörlüğünde ve OİB'in organizasyonuyla düzenlenecek yarışmalarda Türk otomotiv endüstrisini geleceğe taşıyacak inovatif tasarımlar ve projeler aranacak.

‘3. Geleneksel Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı' bu yıl ‘Parçaları Buluşturan Pazar' sloganı, ‘3. Geleneksel Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması' ise ‘Tasarım yoluna çık, yolun açık' temasıyla gerçekleşecek. Özellikle üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren ‘Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması'nın tanıtım etkinliklerine başlanırken, önümüzdeki hafta Ankara'daki üniversitelerde çeşitli toplantılar ve konferanslar düzenlenecek.

Hedef öğrenciler

Ankara'daki üniversitelerde sırasıyla 2 Aralık günü saat 10.00'da Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği'nde, yine aynı gün saat 14.00'de Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği'nde ilk etkinlikler gerçekleşecek. 3 Aralık günü saat 10.00'da Atılım Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği'nde, aynı gün saat 14.00'de  ODTÜ Makina Mühendisliği, 4 Aralık günü saat 14.00'de Gazi Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği, 5 Aralık günü saat 14.00'de de Başkent Üniversitesi Makine Mühendisliği'nde sektörün önde gelenleri öğrencilerle biraraya gelerek yarışma hakkında ve hedeflerle ilgili bilgiler verecek.   

Başarılı proje sahiplerinin yurt dışı eğitimi

‘3. Geleneksel Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması'nda, Ergonomi, Yenilenebilir Enerji ve Çevre, Emniyet, Mekanik/Fonksiyonellik olmak üzere 4 farklı kategoride gerçekleşirken, projeler en son 14 Mart 2014 tarihine kadar OİB'e teslim edilecek. Ekonomi Bakanlığı'nın uygun gördüğü proje sahipleri de bakanlık desteğiyle iki yıl yurt dışında tasarım eğitimi almaya hak kazanacak. Detaylı bilgilere isewww.otomotivtasarimyarismasi.comadresinden ulaşılabilecek.

‘3. Geleneksel Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı' ile ilgili projelerinin de en son 14 Mart 2014 tarihine kadar teslim edilmesi gerekirken, bununla ilgili de detaylı bilgiwww.otomotivprojepazari.comadresinden öğrenilebilecek. İki yarışmada da dereceye girecek projelere toplamda 300 bin TL'yi bulacak ödül verilecek. Ödüller ise 17-18 Nisan 2014 tarihlerinde Bursa'da gerçekleşecek törenle sahiplerine teslim edilecek.

İlgili Fotoğraflar