DÜNYANIN EN KALİTELİSİ, BURSA SİYAH İNCİRİ

11.10.2018

Uludağ Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) lezzeti, raf ömrü ve kalitesiyle yurtdışında büyük bir beğeniyle tüketilen, İngiliz Kraliyet ailesinin mutfağına kadar giren Bursa Siyah İnciri'ndeki son gelişmeleri değerlendirmek adına incir üreticileri, muhtarlar ve sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Konferans Salonunda düzenlenen ve UYMSİB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıya; UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Aşkar, Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Kamiloğlu, Tarım A.Ş. Genel Müdürü Fetullah Bingül, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ümran Ertürk, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Doğan,  PİA – Frucht Gıda Lojistik Ltd. Şti. Temsilcisi Gülden Hazarhun, Osmangazi İncir Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Osman Özkan, incir üreticileri, üretimin yapıldığı mahallelerin muhtarları ve sektör temsilcileri katıldı.

Prof. Dr. Senih Yazgan: “Erken hasat hem üreticiyi, hem de ihracatçıyı zarar ettiriyor”

Bursa Siyah İnciri'nin Bursa için son derece önem arz eden bir ürün olduğunun altını çizen UYMSİB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, “BSİ, dünyada kalitesini ispatlamış bir üründür hatta dünyadaki en kaliteli siyah incirdir. Zaman zaman ihracat ve kesim tarihiyle ilgili çeşitli sorunlar yaşasak da 2018'in 9 ayında ülke geneli BSİ ihracatı 17 bin tona ulaşmıştır. Biz ihraç ve kesim tarihi öncesinde bir satış yapılmasını istemiyoruz ancak maalesef buradan kesim tarihi öncesinde Aydın'a gönderilip, ihraç edildiğini biliyoruz. Erken açma konusunda hep bir ısrar ve baskıya maruz kalıyoruz ancak yıl sonundaki ihracat rakamları bize nerede doğru, nerede yanlış yaptığımızı gösteriyor. 2017'de yıllık ortalama rakamımız 2.87 dolar, Bursa'da ise 3.08 dolar iken, bu sene bu rakamların oldukça düştüğünü görüyoruz. Demek ki, erken açmanın bizlere de, sizlere de faydası yok. Üretici de, ihracatçı da zarar ediyor” ifadelerini kullandı.  

Bursa Siyah İnciri'nin tanıtım faaliyetlerine destek olmak için yurtdışı fuarlarına katıldıklarını ifade eden Prof. Dr. Senih Yazgan, ürünün gördüğü ilgiden dolayı oldukça büyük memnuniyet duyduklarını da kaydetti.

İlgili Fotoğraflar