ULUDAĞ İHRACATÇI BİRLİKLERİ KOORDİNATÖR BAŞKANI BARAN ÇELİK: “YENİ KABİNE, YAPISAL SORUNLARA HIZLI VE KALICI ÇÖZÜMLER GETİRECEK”

 

Uludağ İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Baran Çelik, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kabinesine ilişkin olarak şu görüşleri paylaştı:

Öncelikle, resmi olarak başlayan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim.

İhracata dayalı sürdürülebilir büyüme modelini benimseyen Türkiye için artık belirsizlikler son buldu. Yeni dönem, ekonomik istikrarın korunmasını zorunlu kılıyor. Makro ekonomik dengeleri ve ülke ekonomisine duyulan güveni sağlamlaştıran reformlara öncelik verilmesi, tüm sektörlerimiz açısından büyük önem taşıyor.

Bu bağlamda, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yeni kabinenin, iş dünyasının içinden gelen, sektörel dinamikleri yakından bilen, tecrübeli ve başarılı isimlerden oluşmasının, yapısal sorunlara hızlı, etkin ve çözüm odaklı yaklaşım açısından isabetli bir karar olduğuna inanıyoruz. Aynı şekilde bazı bakanlıkların tek elde toplanması, hızlı karar alma noktasında büyük avantajlar sağlayacak.

Biz de ihracatçılar olarak, Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girme ve dünya ticaretinden yüzde 1,5 pay alma hedefine hizmet yolunda, ihracat ailesi olarak bağlı olduğumuz Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan önderliğinde azim ve kararlılıkla çalışacağız. 

Otomotiv endüstrisi, tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon, yaş meyve-sebze ve meyve-sebze mamulleri sektörlerinde hizmet veren beş birliği bünyesinde bulunduran UİB olarak inanıyoruz ki, üretim, yatırım, ihracat ve istihdam açısından Türkiyemizi çok daha parlak bir gelecek bekliyor. 

Bu bağlamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve tüm Bakanlarımızı tebrik eder, Türkiye'nin kalkınma hedeflerine en iyi şekilde hizmet etme yolunda başarılar dilerim.”