English

Birliklerimiz

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB)

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB); 1991 yılında, Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) adıyla, 246 üye ve 163 milyon dolar ihracat ile Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (UİB) bünyesinde Bursa'da kurulmuştur. 2016 yılı sonu itibariyle, Türkiye'nin 45 ilinde bulunan toplam 4.219 aktif üyesive 21,1 milyar dolar ihracatı ile OIB, ülke ihracatının lokomotifi durumundaki otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisidir.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB)

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Uludağ İhracatçı Birlikleri bünyesinde 1986 yılında Bursa'da kurulmuştur. 2016 yılı sonu itibariyle UTİB'in 1.746 üyesi mevcuttur.

Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB)

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, emek-yoğun yapısı itibariyle ülkemizin istihdam yükünü kaldıran en önemli sanayi kollarındandır. Sektörümüz aynı zamanda küçük ve orta boy işletmelerden, büyük üretim tesislerine kadar her büyüklükteki ünitelerde üretim yapan, bilgisayar destekli üretim sistemlerinin hızla gelişmekte olduğu, çevreye ve doğaya olumsuz etkisi olmayan modern bir sanayi koludur. Türk hazır giyim ve konfeksiyon sanayi, katma değeri yüksek markalı ürünlerin üretiminde; kalite, verimlilik, özgün tasarım, pazarlama ve sevkiyat kanalları bakımından son derece başarılıdır. Ayrıca sektör, yüksek ihracat performansı ile ülkemizin en fazla dış ticaret fazlası veren birinci sektörüdür. 1980'lerin başından itibaren başlayan ihracat hamlesinin itici gücü Türk tekstil sektörü ile birlikte hareket eden hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüz olmuştur.

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB)

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB), Uludağ İhracatçı Birlikleri'ne bağlı olarak Bursa'da kurulan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği bünyesinde faaliyetlerine devam ederken, 1993 yılında Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği'nden ayrılarak Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği ismiyle ayrı bir birlik haline gelmiştir.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB)

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), ticareti geliştirme faaliyetleri, ihracata yönelik devlet yardımları, eğitim, seminer ve konferans düzenlenmesi, dâhilde işleme rejimi ve ihracatın desteklenmesi ve geliştirilmesi konusundaki hizmet ve görevler çerçevesinde üyelerini desteklemektedir.