Fas Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti

ULUDAĞ OTOMOTİV ENDÜSTR İSİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÜYELERİ'NE
SİRKÜLER NO: 64

 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda; üyelerimize yeni ihracat pazarlarının kapısını açabilmek ve mevcut ihracat potansiyelimizin arttırılması amacıyla 21-24 Ekim 2019 tarihleri arasında Fas'a yönelik olarak otomotiv sektörel ticaret heyeti düzenlenmesine karar verilmiştir.

Kuzey Afrika'daki önemli alternatif pazarlarımızdan olan Fas, 33.5 milyonluk nüfusu ve giderek gelişen otomotiv endüstrisi ile dikkat çekmektedir. Renault'un Fas'a yatırım yapması ile ülkede üretim adetleri kısa sürede artmış ve 2017 yılında 375 bin adetin üzerine çıkmıştır. İç Pazar ise 2017 yılı itibariyle 169 bin adettir. Pazarda ülkedeki üretimin de etkisiyle Renault-Dacia'nın büyük bir üstünlüğü bulunmaktadır. Binek otomobiller pazarındaki diğer önemli firmalar Ford, Hyundai ve Peugeot, hafif ticari araçlar pazarında Renault-Dacia dışındaki önemli pay sahibi firmalar ise Fiat, Citroen ve Peugeot'dur. Pazarın 2020 yılına kadar 200.000 adedin üzerine çıkması beklenmektedir.

Ticaret heyeti programı dahilinde, Ticaret Müşavirliklerimizin de desteği ile Fas otomotiv sektörü ve genel ekonomik durumu hakkında bilgilendirme sunumu yapılması, ülkedeki otomotiv ithalatçı, toptancı ve distribütör firmaları ile katılımcı şirketlerimiz arasında ikili iş görüşmeleri düzenlenmesi ve sektörle ilgili toptancı, Pazar ve tesis ziyaretleri yapılması planlanmaktadır. Anılan heyet organizasyonu 2011/1 Sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Tebliği kapsamında devlet destekli olarak planlanmış olup, katılım bedeli devlet desteği düşülmüş ön destekli olacak şekilde kişi başı 1.000 $ olarak belirlenmiştir. Devlet desteği heyet gerçekleştikten sonra Birliğimiz tarafından alınacaktır. Devlet desteğinin hak edilebilmesi için katılımcılarımızın sermaye şirketi olması (şahıs şirketleri desteğe tabi değildir), Birliğimizce heyet öncesi ve sonrası talep edilen belgelerin Birliğimize iletilmesi yeterli olacaktır. Heyet organizasyonu ön destekli olduğundan heyetten sonra katılımcılara herhangi bir destek ödemesi yapılmayacaktır. Katılımcı şirketlerden devlet destekli olarak en fazla iki kişi heyet organizasyonuna katılabilmektedir. Heyet organizasyonuna şirketleri adına katılacak olan temsilcilerin mutlaka heyetin düzenlendiği tarihlerde katılımcı şirket ortağı veya şirketin SGK'lı çalışanı olması gerekmektedir. Katılımcı şirket ile organik bağı olan başka bir şirketten SGK'lı çalışan olsa dahi destek kapsamına girmemektedir.

Heyetin devlet desteği kapsamına alınması için Ticaret Bakanlığı'na başvuru yapılacak olup katılmak isteyen şirketlerin en geç 29 Haziran 2019 Cuma Günü mesai saati bitimine kadar başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapmak için; öncelikle katılım bedelinin ekte bildirilen Birliğimiz banka hesabına ödenmesi, daha sonra aşağıda belirtilen başvuru linkinden ulaşılabilecek elektronik başvuru formunun her katılımcı kişi için ayrı ayrı doldurulması gerekmektedir. Belirtilen tarihe kadar yeterli başvuru olmaması halinde heyet programı iptal edilecek olup ödenmiş olan katılım bedelleri iade edilecektir. Katılım başvuru yaptıktan sonra herhangi bir sebepten dolayı katılımdan vazgeçen şirketlere ödemiş oldukları katılım bedeli iade edilemeyecektir.
Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

e-imzalıdır
Özcan KOLBAŞI
Genel Sekreter V.

 

Son başvuru tarihi:          29 Haziran 2019 Cuma
Başvuru linki:                  https://bit.ly/2RXve9O

KATILIM ŞARTLARI:


Uygulanacak Teşvikler:
Heyet organizasyonu 2011/1 sayılı “Pazar Araştırması ve Pazara Giriş İlişkin Tebliğ'i çerçevesinde destek kapsamındadır. Bu tebliğe göre; katılımcı ve organizatör kuruluşun ulaşım ve konaklama ve tanıtım ve organizasyon giderlerinin %50'si, hedef ve öncelikli ülkelerde ise % 60'ı destek kapsamındadır.
Birliğimizce belirlenmiş olan katılım bedeli; kişi başı katılım maliyetinden katılımcı şirketin hak edişi olan devlet desteği tutarı düşülmüş bedel olup, katılımcı şirketler heyet organizasyonuna ön destekli olarak katılacaklardır. Heyet sonrası şirketlere herhangi bir geri ödeme yapılmayacaktır. Katılımcı şirketin devlet desteği için gerekli evrakları sağlayamaması durumunda desteksiz tutar katılımcı şirketten talep edilecektir. Devlet tarafından destek oranında ve destek şartlarında yapılacak olası değişiklikler katılım bedeline yansıtılacaktır.

Katılım Bedeli ve Son Ödeme Tarihi:
Kişi başı 1.000 Amerikan Doları
Heyet katılımcısı şirket, katılım ön destekli bedelini Birliğimize ödeyecek ve devlet desteği evraklarını heyet öncesi ve sonrası Birliğimize teslim edecektir. Destek evrakları; katılımcı şirket bilgi formu, katılımcı şirket talep yazısı, uçak biniş kartları ve heyetin gerçekleştiği dönem SGK hizmet listesi olup başvuru yapan şirketlere ayrıntılı bilgi verilecektir. Heyete katılım bedelinin tamamı, tek seferde Birliğin banka hesabına ilgili döviz cinsinden tüm gönderim masrafları gönderen katılımcı şirket tarafından karşılanacak şekilde banka havalesi ile yapılacaktır.
· Katılımcıların mücbir sebepler hariç olmak üzere katılımdan vazgeçmeleri durumunda katılım ücretleri geri ödenmeyecektir.
· Heyetimiz 29 Haziran 2019) son başvuru tarihine kadar 10 katılımcı şirkete ulaşmadığı takdirde UİB tarafından iptal edilecek ve ödemeleriniz iade edilecektir.

 

Katılım Bedeline Dahil Olan Hizmetler:
- İstanbul – Kazablanka – İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti
- Kazablanka ve Tanger'de 4*-5* otellerde konaklama
- Şehir içi ve şehirlerarası transferler
- Taslak programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri
- Faslı firmalarla ikili iş görüşmeleri organizasyonu ve tüm altyapısı (salon kirası, teknik malzeme,
çay-kahve servisi vb.)
- Faslı firmaların ikili iş görüşmelerine katılımını arttırmak için alınacak PR ve tanıtım hizmetleri
- Tesis/bölge/kurum/toptancı/pazar ziyaretleri
- Heyet kataloğuna giriş ve heyetle ilgili diğer dokümanlar

 

Katılım Bedeline Dahil Olmayan Hizmetler:
- Vize bedeli (Türk vatandaşları, ülkeye giriş tarihinden itibaren 6 ay süreyle geçerli pasaport hamili olmaları halinde Fas'a yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır) T.C. pasaportu dışında başka bir ülke pasaportu ile seyahat edecek katılımcılarımızın vize gerekliliği durumunu araştırmaları gerekecektir.
- Yurtdışı çıkış harcı
- Özel harcamalar

 

Ödemenin Yapılacağı Banka Hesap No:
ULUDAĞ OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
MÜŞTERİ NO: 007296431569
NİLÜFER VERGİ DAİRESİ VN:8880035583
VAKIFLAR BANKASI / BURSA TİCARİ ŞUBE / ŞUBE KODU:1229
USD HESAP NO: 00158048012268448
IBAN NO: TR74 0001 5001 5804 8012 2684 48
Ödemeler yapılırken, heyetin adı ve katılımcı adı dekont üzerinde belirtilmesi ve dekontun bir kopyasının e-posta ile heyet yetkilisine iletilmesi rica olunur.(Ödemeyi yaptıktan sonra, banka dekontu ile birlikte online başvuru formunu doldurmayı unutmayınız ve ulaştığına dair teyit alınız.) Katılım bedeli ödemelerinde sıkıntı yaşamamanız açısından; heyete katılım bedeli ödemelerinin şirketiniz banka hesabından Birliğimizin banka hesabına aktarılması, bankaya elden ödeme yapılmaması gerekmektedir. Duyuru metninde de yer aldığı üzere heyet organizasyonuna şirketleri adına katılacak olan temsilcilerin mutlaka başvurusu yapılan şirketin ortağı veya SGK'lı çalışanı olması zorunludur.

 

Başvuru ve Detaylı Bilgi İçin:
ULUDAĞ İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Fuarlar ve Heyetler Şubesi
Tel : 0 224 219 10 00
E-posta: kuklene@uib.org.tr
İlgili Kişi: Eyüp KUKLEN – dahili:1905ü

 

FAS SEKTÖREL TİCARET HEYETİ
TASLAK PROGRAMI
21-24 Ekim 2019


21 Ekim 2019, Pazartesi
11:20 – 14:15       : THY'nin TK617 sefer sayılı uçağı ile Kazablanka'ya hareket
14:15                   : Kazablanka Havaalanına varış
15:00 – 15:45    : Havaalanı – otel transferi
15:45 – 16:30    : …………… Hotel Kazablanka check-in
19:00 – 22:00   : Kazablanka Ticaret Ataşesi bilgilendirme sunumu (otelde) ve yemek


22 Ekim 2019, Salı
10:00 – 17:00   : Fas firmaları ile ikili iş görüşmeleri (otelde)
19:00 – 21:00   : Akşam yemeği (………… Restaurant)


23 Ekim 2019, Çarşamba
06:30 – 07:00  : Kahvaltı ve otelden check-out
07:00 – 09:00  : Kazablanka – Kenitra transferi
09:00 – 11:30    : Athlantic Free Zone ziyareti
11:30 – 14:30     : Kenitra – Tanger transferi (otobüste lunch box)
14:30 – 17:30     : Tanger Automotive City ziyareti
18:00                  : ……………… Hotel Tanger check-in
19:00 – 21:00    : Akşam yemeği (………… Restaurant)


(Kenitra ve Tanger'deki ziyaretlerle ilgilenmeyen otomotiv aftermarket sektöründe faaliyet gösteren katılımcı firmalarımız için Kazablanka'da otomotiv yedek parça toptancı ve Pazar ziyaretleri düzenlenecektir)


24 Ekim 2019, Perşembe
08:00 – 09:00  : Kahvaltı ve otelden check-out
09:00 – 13:00   : Tanger – Kazablanka Havaalanı transferi
13:00 – 14:00    : Uçuş için check-in işlemleri
15:55                 : THY'nin TK618 sefer sayılı uçağı ile İstanbul'a hareket
22:20                : İstanbul Atatürk Havaalanına iniş