ORHAN GENÇOĞLU: “2017'DE ORTADOĞU İHRACATIMIZI ESKİ SEYRİNE ÇEVİRMEK İSTİYORUZ”


BURSA -Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) çatısı altında faaliyet gösteren Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (UMSMİB) 2016 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, birlik üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Divan Başkanlığını Levent Kutluözen'in yaptığı Genel Kurul'da mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gençoğlu ve yönetim kurulu, üyeler tarafından ibra edildi.

Meyve sebze mamulleri ihracatının geçtiğimiz seneye oranla aynı minvalde devam ettiğini dile getiren UMSMİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gençoğlu, UMSMİB ihracatının da ülke ihracatıyla örtüşen bir tablo çizdiğini söyledi.

2016 yılında hem ülke içerisinde hem de çevresinde yaşanan sıkıntıların sektörü etkilediğini belirten Başkan Gençoğlu, "2016 yılında sektörümüz ihracatıyla ilgili önemli bir artış beklememize rağmen maalesef ülkemizde ve yakın coğrafyada yaşanan sıkıntılar neticesinde beklenen sonuçlara ulaşamadık.Yanı sıra, ülkemizde çoğu sektöre yeni teşviklerin artırılmasına rağmen maalesef ülke ekonomisine ve istihdama en çok katkısı olan sektörlerden biri olmamıza rağmen sektörümüze teşviklerin artırılmaması ve de 2 yıl öncesine kadar MSM sektöründe DFİF hak edişlerinin Dolar ile verilirken son 2 yıldır TL bazında ödenmesinden dolayı teşvik sisteminin ihracata olan katkısı çok az olmaktadır. Temennimiz, sektörümüze verilen teşviklerin artırılarak 2017'nin çok daha verimli geçen bir yıl olmasıdır” dedi.

2016 yılında UMSMİB'in ihracatının önemli bir kısmını konserve sektörünün gerçekleştirdiğini ifade eden Orhan Gençoğlu, "2016'da ihracatımızdaki en önemli payı alan konserve sektörü, yüzde 11 artış göstermiştir. İkinci sırada da meşrubat ve içecek grubu yer almaktadır. En büyük ihracat pazarımız yüzde 44 ile AB ülkeleri olmuştur. İkincisi ise yüzde 25 ile Ortadoğu pazarıdır. Bu bölgedeki sıcak gelişmelerden dolayı ihracatımız belli bir miktar düşüş yaşamıştır. Ancak biz 2017'de Ortadoğu ihracatımızı eski seyrine çevirmek istiyoruz” diye konuştu.

İlgili Fotoğraflar