Uludağ İhracatçı Birlikleri'nden sağduyu çağrısı:


Uludağ İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye yönelik Alman yayın organı Bild Gazetesi'nde yer alan hakaret içeren haberin kabul edilemez olduğunu ve bu olumsuz tavırdan bir an önce dönülmesi gerektiğini belirten bir açıklama yaptı. UİB adına açıklama yapan Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, "Türkiye ve Almanya, tarih boyunca süregelen güçlü siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler içindeki dost ve partner iki ülkedir. Ülkemiz Bakanı'na yönelik bu olumsuz tavır nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkilerin zedelenmemesi için, Türk-Alman dostluğunun yaşanmakta olan bu olumsuz sürecin üstesinden sağduyu içeren yaklaşımlarla geleceğine olan inancımız tamdır. Türkiye ihracatının artması için, ekonomimizin daha hızlı büyümesi, daha fazla yatırım ve istihdam için gece gündüz emek harcayan Ekonomi Bakanımızın her zaman yanındayız.” dedi.

UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, Alman Bild gazetesinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci hakkında yayımlanan hakaret içerikli haberi kınadıkları söyledi. Uludağ İhracatçı Birlikleri adına konuya ilişkin bir açıklama yapan UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, iki ülke arasında sağduyu içeren yaklaşımlara ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek şu açıklamada bulundu:

"Avrupa siyaseti, ekonomisi ve kültürüne yön veren lider ülke olan Almanya'nın, aynı zamanda sergilediği tutumlarla tüm dünya ülkelerine örnek olması gerekmektedir. Bu yaklaşımdan hareketle, Alman Bild gazetesinin de iki ülke ilişkilerini zedeleyebilecek bu olumsuz tavırdan bir an önce dönmesi gerekir.

Türkiye ve Almanya, tarih boyunca süregelen güçlü siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler içindeki iki dost ülkedir. Gerek iki ülke arasında 36 milyar dolar ticaret hacmi gerekse 3 milyonu aşkın Türk kökenli vatandaşın Almanya'da yaşaması, iki ülke bağlarının ne kadar güçlü olduğunun kanıtı niteliği taşımaktadır. Türk-Alman dostluğunun, sağduyu içeren yaklaşımlarla, yaşanmakta olan bu olumsuz sürecin üstesinden geleceğine olan inancımız tamdır.”