UİB AKADEMİDE MİNDFULNESS SEMİNERİ

ECE ÜVEY: FARKINDALIĞIMIZ ÜST DÜZEYDE OLMALI

Uludağ İhracatçıları Birliği (UİB) bünyesindeki UİB Akademi üyelerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. İzgören Akademi Eğitmeni Ece Üvey'in katıldığı webinarda “Mindfulness ile Dengede Kalmak” konusu işlendi.

“Fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak dengede kalmalıyız. Bunların üçü de birbirine bağlantılı işleyen sistemler” diyen Üvey, “Yaşadığımızın farkında olmadığımız çok fazla şey var. Örneğin nefes almak bunlardan bir tanesi. Hayatta olumlu olduğu kadar olumsuz etkenler de bulunuyor. Biz bunların ne kadar farkında olursak, dengemizin bozulmasına o kadar az izin verebiliriz” dedi.

“Kendimizi yargılamamalı ve hedef haline getirmemeliyiz”

Dengede kalmanın önemine ve günlük hayatına etkisine dikkat çeken Üvey, “Dengede kalmak önemli. Fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak dengede kalmalıyız. Bu üç durumu birbirinden ayrı düşünemeyiz. Ayrıca günlük yaşamın koşuşturması içinde benim “Otomatik Pilot” dediğim duruma geçmemek gerekiyor. Düşüncelerimiz bizi andan uzaklaştırabilir. Hayata dair farkındalığımızın en üst düzeyde olmasına gayret göstermeliyiz. Bunun yanında sürekli tek bir düşünceye de takılı kalmamalıyız. Zaman zaman olumsuz hissedebiliriz. Bunda hiçbir sorun yok” diye konuştu.

Mindfulness'in temelinde nezaketin olduğunu ve kişinin öncelikle kendisine duyduğu şefkat hissinin olduğunu söyleyen Üvey sözlerini şöyle sürdürdü; “Kendimizi yargılamamalı ve hedef haline getirmemeliyiz. Olayların ve bizi çevreleyen koşulların farkında olarak özgür irademizle seçimlerimizi yapabilmeliyiz.”

Etkinlik, Ece Üvey'in katılımcılara Mindfulness egzersizlerini anlatması ve soru cevap bölümü ile sona erdi.