UMSMİB'DEN MESLEKİ EĞİTİME ÖNEMLİ DESTEK

09.12.2019

 

BURSA - BEBKA 2019 Yılı Mali Destek Programı kapsamında, Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçılar Birliği'nin ortağı, Bursa Ticaret Borsası'nın iştirakçi olduğu ve 2 yıl boyunca sürecek olan Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin 'Gıda İşleme ve Teknoloji Odaklı Eğitim, Kariyer Merkezi' projesinin tanıtımı yapıldı.

Tanıtım toplantısına; Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Kamiloğlu, Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın, BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Bayizit, Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Yunus Bulut, sektör temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde düzenlenen programda konuşan Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Kamiloğlu, “Sektörümüz, tarımdan sanayiye geçişte adeta köprü vazifesi üstlenmektedir. İhracata dönük üretimi ve net döviz girdisi yüksekliği ve Tarım ürünlerini işleyerek, gerek raf ömrünü gerekse katma değerini arttırması ile sektörümüz ülke ekonomisi açısından önemli bir role sahiptir. Ülkemizin tarım ürünlerindeki üretim çeşitliliği de sektörümüze önemli bir avantaj sağlamaktadır. Sektörümüz, doğru politikalarla desteklendiği takdirde dünya pazarında söz sahibi olabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Mesleki eğitimin önemi

Mesleki eğitimin önemine de değinen Kamiloğlu sözlerini şöyle noktaladı: “Birlik olarak biz de mesleki eğitimin geliştirilmesi yoluyla rekabet gücünün arttırılmasına, iş birliği ağı kurularak katkı sağlanmasına ve gıda işleme alanında imalat sanayinin ihtiyaç duyduğu insan gücünün daha nitelikli olması amacıyla vizyon projelerine imza atıyor, verimli iş birlikleri yürütüyoruz. Sektörümüzün geleceğinde gençlerin doğru konumlanmasını amaçlıyor, yatırımlara ve girişimlere önemli destekler veriyoruz.”

Uygulama süresi 2 yıl

Okul Müdürü Yunus Bulut da, “Projemiz, BEBKA tarafından 2019 yılı mesleki eğitimin geliştirilmesi mali destek programı kapsamında 522 bin TL destek almaya hak kazanmıştır. Uygulama süresi 2 yıl olarak hayata geçmiştir. Kariyer ve koçluk merkezinin oluşturulması, eğitim materyalleri hazırlama, makine başı eğitimler, butik zeytinyağı üretimi, reçel çeşitleri üretimi, atölye ortamında ürünlerin geliştirilmesi, öğrenciler için işletmelerde staj programları, öğrenci ve işverinin bir araya geleceği kariyer günleri gibi öğrencilerimizin alacakları kalite ve girişimcilik eğitimlerini kapsayan çok yönlü eğitimler planlanmıştır. Bu proje ile okulumuz öğrencilerine destek verecek iştirakçilerimizin katkılarıyla daha donanımlı modern teknolojilere uyum sağlayacağız. Sektörün isteklerine cevap verecek şekilde mezun olup, bu işletmelerde istihdam edilecekler” diye konuştu.

 

İlgili Fotoğraflar